Advertisement
Advertisement

Monday's Schedule

All games at 3:45 p.m. unless noted

Baseball

Advertisement

CCC Inter: Southington at New Britain; East Catholic at Berlin; Northwest Catholic at Wethersfield; Tolland at Bristol Eastern; Enfield at Bristol Central; Avon at Newington; South Windsor at Platt; Glastonbury at Hartford Public; Manchester at Plainville; Simsbury at Rocky Hill; Farmington at Bloomfield/Aerospace; East Hartford at Middletown; Hall at Windsor; Bulkeley/Weaver at Conard, 4 p.m.

NCCC: Windsor Locks at East Granby, 3:30 p.m.; Rockville at HMTCA (at Dunkin Donuts Park, Hartford), 3:30 p.m.; Ellington at Coventry; Somers at Suffield, 4 p.m.; Granby at Canton, 4 p.m.; Bolton at SMSA, 4 p.m.; East Windsor at Stafford, 4 p.m.

Shoreline: East Hampton at Hale-Ray; Portland at Coginchaug, 4 p.m.; Haddam-Killingworth at Cromwell, 4 p.m.; Westbrook at Morgan, 4 p.m.; North Branford at Old Lyme, 4 p.m.; Old Saybrook at Valley Regional (at Dunkin Donuts Park, Hartford), 6:35 p.m.

CTC: Platt Tech at Goodwin Tech; Wolcott Tech at Vinal Tech

SCC: Foran at Sheehan; Lyman Hall at Xavier, 4 p.m.; North Haven at Hand, 4 p.m.

ECC: Bacon Academy at East Lyme, 4 p.m.; Windham at Montville, 4 p.m.

Berkshire: Litchfield at Lewis Mills

CRAL: University/Classical at Innovation, 3:30 p.m.; Civic Leadership at Parish Hill, 4 p.m.

Others: Prince Tech at MLC, 3:30 p.m.

Preps: Westminster at Suffield Academy, 4:45 p.m.

Softball

CCC Inter: Middletown at RHAM; Windsor at Glastonbury; Bristol Eastern at South Windsor; New Britain at Farmington; Maloney at Manchester; Rocky Hill at Conard; Bristol Central at Enfield; Bloomfield at Northwest Catholic; Plainville at East Hartford; Platt at East Catholic; Hartford Public at Avon; Bulkeley at Hall; Berlin at Tolland, 4 p.m.; Newington at Southington, 4:15 p.m.; Wethersfield at Simsbury, 4:15 p.m.

NCCC: Coventry at Ellington; Canton at Granby; Stafford at East Windsor; Windsor Locks at East Granby; Suffield at Somers, 4 p.m.; SMSA at Bolton, 4 p.m.; HMTCA at Rockville, 4 p.m.

Shoreline: East Hampton at Hale-Ray; Portland at Coginchaug, 4 p.m.; Haddam-Killingworth at Cromwell, 4 p.m.; Old Saybrook at Valley Regional, 4 p.m.; Westbrook at Morgan, 4 p.m.; North Branford at Old Lyme, 4 p.m.

Advertisement

CTC: Goodwin Tech at Platt Tech; Windham Tech at Cheney Tech; Prince Tech at Kaynor Tech

SCC: Mercy at Foran; Sheehan at Sacred Heart Academy; Wilbur Cross at Lyman Hall; Guilford at Hand; Cheshire at North Haven, 4 p.m.

ECC: Woodstock Academy at Bacon Academy, 4 p.m.; New London at Windham, 4 p.m.

Berkshire: Terryville at Lewis Mills

NVL: St. Paul at Kennedy

CRAL: Civic Leadership/Aerospace at Parish Hill, 4 p.m.; University/Classical at MLC, 4 p.m.

Others: Innovation at Weaver, 3:30 p.m.

Preps: Kingswood Oxford at Westminster, 4:30 p.m.

Boys Lacrosse

CCC Inter: East Catholic at Rocky Hill, 4 p.m.; Farmington at Windsor, 4 p.m.; RHAM at Bristol Eastern, 4 p.m.; Northwest Catholic at Tolland, 6:30 p.m.

NCCC: Suffield at Canton, 7 p.m.

NVL: St. Paul at Holy Cross, 4 p.m.

Others: Vinal Tech/Goodwin Tech at E.O. Smith; Watertown at Lewis Mills; Conard at Somers, 4 p.m.; Lyman Hall at Newington, 4:15 p.m.; Bristol Central at Sheehan, 4:30 p.m.; Hall at Xavier, 6:30 p.m.

Preps: Rye Country Day at Kingswood Oxford, 4:30 p.m.

Girls Lacrosse

CCC Inter: Middletown at Simsbury, 5 p.m.

Shoreline: Haddam-Killingworth at Morgan, 6:30 p.m.

SCC: Foran at Lyman Hall

NVL: Holy Cross at St. Paul, 10 a.m.

Others: Watertown at Lewis Mills; Lauralton Hall at E.O. Smith, 5:15 p.m.

Preps: Cheshire Academy at St. Luke's, 4:30 p.m.; Kingswood Oxford at Westminster, 4:45 p.m.

Boys Volleyball

CCC East: Bulkeley at East Hartford, 4 p.m.; Wethersfield at Enfield, 5 p.m.; Glastonbury at Bloomfield, 5 p.m.; South Windsor at New Britain, 5 p.m.

CCC West: Hall at Maloney, 5 p.m.; Farmington at Newington, 5 p.m.; Conard at Southington, 6 p.m.

SCC: Xavier at Amity, 5 p.m.; Shelton at Cheshire, 6 p.m.

Others: Kolbe Cathedral at Hand, 5:30 p.m.

Boys Golf

CCC South: Plainville at Middletown, 3 p.m.; New Britain at Platt, 3 p.m.

CCC West: Simsbury at Farmington, 3 p.m.

NCCC: Bolton at Somers, 3 p.m.; Windsor Locks at SMSA, 3 p.m.

Shoreline: Haddam-Killingworth at North Branford, 3 p.m.; East Hampton at Valley Regional, 3:30 p.m.

SCC: Hamden at Sheehan, 2:30 p.m.; Hillhouse at Lyman Hall, 2:30 p.m.; Branford at Cheshire, 3:15 p.m.

ECC: Windham/Parish Hill at Stonington, 3 p.m.

Berkshire: Wamogo at Lewis Mills, 3 p.m.

NVL: St. Paul at Watertown, 2:30 p.m.

Others: Enfield at Rockville, 3 p.m.

Girls Golf

CCC West: Northwest Catholic at Hall, 3 p.m.; Conard at Farmington, 3 p.m.; Avon at Simsbury, 3 p.m.

CCC Inter: Middletown at Wethersfield, 3 p.m.; Glastonbury at Berlin, 3 p.m.; Manchester at New Britain, 3 p.m.; South Windsor at Plainville, 3 p.m.

NCCC: Suffield at Canton, 3 p.m.

Preps: Worcester Academy at Suffield Academy, 4:30 p.m.

Boys Tennis

CCC Inter: Manchester at Simsbury; E.O. Smith at Southington; Berlin at RHAM; Wethersfield at Glastonbury; Middletown at South Windsor; Newington at Avon; Plainville at East Catholic; Rocky Hill at Farmington; Bristol Eastern at Tolland; Bristol Central at Enfield/Somers; Bulkeley/HMTCA at Conard; Platt at East Hartford; Windsor at Northwest Catholic

NCCC: Classical/University at Suffield; Granby at Windsor Locks

Shoreline: Cromwell at Westbrook; East Hampton at Morgan; Valley Regional at Old Lyme; Haddam-Killingworth at Coginchaug

CTC: Grasso Tech at Wilcox Tech

SCC: Cheshire at Hand; Lyman Hall at Xavier; Sheehan at North Haven

Berkshire: Shepaug at Lewis Mills

Others: Ellington at Bacon Academy, 4 p.m.

Preps: Cheshire Academy at Greens Farms, 4 p.m.; Forman at Watkinson, 4:30 p.m.

Girls Tennis

Advertisement

CCC Inter: Simsbury at Wethersfield; RHAM at Berlin; Glastonbury at Rocky Hill; Northwest Catholic at Newington; East Catholic at Bristol Central; Tolland at Plainville; Hall at Windsor; Manchester at Maloney; Avon at Bloomfield; Enfield at Middletown; Conard at Bulkeley/HMTCA; East Hartford at Platt

NCCC: Classical at East Granby; Bolton at Coventry

Shoreline: Old Saybrook at North Branford; Westbrook at Cromwell; Morgan at East Hampton/Hale-Ray; Portland at Haddam-Killingworth; Old Lyme at Valley Regional

SCC: Hand at Law; Amity at Sheehan; Mercy at Lyman Hall

Berkshire: Lewis Mills at Shepaug

Others: Wilcox Tech at East Haven, 3:30 p.m.; Ellington at Windham/Windham Tech, 4 p.m.

Preps: Kingswood Oxford at Hopkins, 4:30 p.m.

Advertisement
Advertisement